Mohamed a Bibliában

 

Mohamed a Bibliában

محمد صلى الله عليه وسلم  في الإنجيل

 

 

 

 

Fordíotta:

European Islamic Research Center (EIRC)

المركز الأوروبي للدراسات الإسلامية

& Julia Gabriel

 

 

WWW.ISLAMLAND.COM

 

 

ELŐSZÓ

 

Sokan meglepődnek annak hallatán, hogy a Biblia próféciákat tartalmaz Mohamedről (béke legyen vele). Ezt nem nehéz megérteni, mivel az általános vélekedés szerint Mohamednek (blv) nem volt köze a bibliai prófétákhoz vagy próféciákhoz. Azonban ha közelebbről megnézzük Mohamed (blv) életét, világossá válik számunkra, hogy ugyanazokat az alapvető értékeket hirdeti, amelyeket a bibliai próféták, és milliókat vezetett ezek megvalósítására. Ennek az az oka, hogy Mohamed (blv) tanításai, amelyet muszlimok milliárdjai követnek az ő korától napjainkig, tisztelték Jézust, Mózest és Ábrahámot (béke legyen mindannyiukkal).

Ebben a könyvecskében fel fogjátok fedezni, hogy a Biblia hogyan jövendöli meg egy arab próféta, Mohamed próféta (blv) eljövetelét. Bár számos prófécia létezik Mohamedről (blv) a Biblia egész szövegében, leginkább az Ószövetség Ézsaiás (Izajás) könyve 42. fejezetére fogjuk figyelmünket összpontosítani. A könyvecskében általában a Szent István Társulat Bibliafordítását használtuk: http://szentiras.hu/SZIT, illetve egyes esetekben a Károli Gáspár Bibliafordítást: http://szentiras.hu/KG

 

 

 

Miről szól az Ézsaiás 42?

 

Ézsaiás könyvének 42. fejezete úgy mutatkozik be, mint: „prófécia a jövőről”. Isten kijelenti a korábban történt eseményeket és az új dolgokat:

Nézzétek: a régebbiek beteljesedtek, és új dolgokat hirdetek előre. [Ézsaiás 42:9]

Isten a fejezetet azzal kezdi, hogy figyelmünket egy nagyon fontos személyre irányítja, akit Ő fog elküldeni. Ezt a személyt a következőképpen jellemzi:

Nézzétek, a szolgám, akit támogatok, a választottam, akiben kedvem telik. [Ézsaiás 42:1]

Mohamed Prófétának legalább három nevét említi: „szolga”, „választott” és „akiben kedvem telik”.

Az Ézsaiás könyvét eredetileg héberül írták. Az arab és a héber nyelvnek sok közös pontja van, mivel mindkettő szemita nyelv. Ézsaiás a héber „ebed” szót használta a szolga kifejezésére. Arabul a szolga „abd”. Mohamed Prófétát Isten Szolgájaként is ismerjük, ez arabul „Abd-uLlah” (Abdullah).

A „választott” arabul Musztafa, ez szintén Mohamed Próféta egyik neve.

Akiben Isten a „kedvét leli”, ez arra utal, hogy ezt az embert Isten szereti. „Habibullah” arabul azt jelenti, hogy „akit Isten szeret”, ez szintén Mohamed Próféta neve.

 

E különleges személy lakhelye

 

Az Ézsaiás könyvében Isten kinyilatkoztatja e különleges személy tartózkodási helyét is. Azt mondja:

Ujjongjon a puszta és minden városa a falvakkal együtt, ahol Kedár lakik. Ujjongjanak a kőszirt lakói, harsogjanak a hegyek tetejéről. [Ézsaiás 42:11]

A két kulcsszó itt Kedar és Szela, ez a kettő mutatja meg e különleges személy pontos tartózkodási helyét. (A magyar fordításokban a „Szela” szó helyett „kőszirt” vagy „kőszikla” szerepel – a ford.) A föld minden helye közül Isten arra inspirálta Ézsaiást, hogy Kedar és Szela helyét említse, ezért ezt különleges figyelemmel kell kísérnünk.

Ki Kedar, és hol telepedett ő le? Az Ótestamentum elmondja nekünk, hogy Kedar Izmael egyik fia volt.

Ezek Izmael fiainak nevei nevük és nemzetségük rendje szerint: Izmael elsőszülötte Nebajot, azután Kedár, Adbeel és Mibszám[Genezis 25:13]

Izmael Ábrahám próféta (blv) egyik fia. Az Ótestamentum elmondja nekünk, hogy Izmael egy Párán nevű helyen élt.

Míg ő (Izmael) Párán pusztájában lakott, s anyja Egyiptom földjéről szerzett neki feleséget. [Genezis 21:21]

Sok keresztény Bibliatudós úgy tartja, hogy Párán Arábiában van. Clarke Bibliakommentárjából idézünk:

„Párán sivatagában élt – ez általában Arábia Petrea sivatagát jelenti, a Sinai hegy közelében; ez tűnik a szent iratok közös értelmezésének.”

Strong Biblia szótára szintén azt írja:

„Párán: H6290 Párán, H6286-tól: díszítés; Párán, az arab sivatag”

Izmael leszármazottainak, akiket ízmaelitáknak hívnak, a lakhelyük Arábia volt. A Harper Biblia szótár szerint az „izmaeliták” szót a „midianiták” szó szinonimájaként használták. Ezt láthatjuk József történetéből a Genezisben.

A midiániták pedig eladták őt (Józsefet) Egyiptomban Potifárnak, a fáraó egyik kincstárnokának, az őrség parancsnokának. [Genezis 37:36]

Amikor Józsefet elvitték Egyiptomba, Potifár, a fáraó egyik tisztviselője, a testőrség parancsnoka, egy egyiptomi ember vásárolta meg az izmaelitáktól, akik odavitték. [Genezis 39:1]

Tehát a két csoport nevét, az izmaeliták és a midianiták szót egymással felcserélhetően használták. Tudjuk földrajzból, hogy a bibliai Midián a mai Nyugat-Szaúd-Arábia területén fekszik, hasonlítsunk össze egy tipikus bibliai térképet egy mai térképpel.

Exodus térkép

Kedar és fiai szintén Arábiához köthetők

„Jövendölés az arabokról. Jövendölés a sivatagról: Dedán karavánjai, akik az erdőben töltitek az éjszakát… és elvész Kedár minden dicsősége. [Ézsaiás 21:13-16]

Arábia és Kedár minden fejedelme kereskedett veled: bárányokat, kosokat, gödölyéket szállított neked. [Ezékiel 27:21]

Az Ótestamentum tudósa, Charles Foster azt mondja Kedarról:

„Kedar földje, amelyet minden olvasó, aki ismeri az arab földrajzot, felismeri, hogy a legpontosabb leírása Hidzsáz (Nyugat-Szaúd-Arábia) területének, ahová a híres városok, Mekka és Medina is beletartoznak.”

Összességében megállapítottuk, hogy Izmael és leszármazottai, különösen Kedar, a mai Szaúd-Arábia területén éltek.

Igaz, hogy Szaúd-Arábia nagy földrajzi területet ölel fel, a Szela szó használata megjelöli a pontos helyet. A hely, amiről szó van, tulajdonképpen Medina városa, mert Szela egy híres hegy neve Medinában. (Medina Mohamed Próféta (blv) városa volt).

Érdemes megemlíteni, hogy Mohamed Próféta leszármazását vissza lehet vezetni Ábrahám Prófétáig (béke legyen mindannyiukkal) Kedaron keresztül.

 

 

 

Medina zsidó törzsei

 

Fontos történelmileg igazolt információ, hogy Medinában számos zsidó törzs élt Mohamed Próféta (blv) eljövetele előtt. Mind a zsidó, mind a muszlim történészek lejegyezték ezt a tényt. Az amerikai történész, Salo Baron, korának legnevesebb zsidó történésze a következőt írta „A zsidók társadalmának és vallásának története” című könyvben:

„A judaizmus jelenléte a régióban biztosan növekedett az időszámításunk szerinti első századokban. A folyamatot megmutatják az iszlám előtti arab irodalomban található, a zsidókra és a judaizmusra pozitívan utaló referenciák. A hatodik századra egyértelmű, hogy zsidó törzsek uralták Jathribot (Medinát).”

A kérdés felmerül, hogy miért volt számos zsidó törzs Medinában? A válasz az, hogy a tanult zsidók ismerték az Ézsaiás könyvében található próféciát, és izgatottan várták az új próféta eljövetelét. Az iszlám történelme lejegyzi, hogy amikor vita támadt a zsidók és az arabok között Medinában, a zsidók azzal gúnyolták arab szomszédaikat, hogy:

„Mikor a prófétánk eljön, eltörlünk titeket”

A Korán kijelenti ezt. Isten azt mondja:

„Nem volt talán számukra az jel, hogy Izrael fiainak tudósai tudással bírtak erről? ” [Korán 26:197]

 

Mit fog ez a különleges ember hozni?

 

Az Ézsaiás könyvében Isten tudatja velünk, hogy ez a különleges ember valami újat fog hozni. Az emberek megtudták, hogy mit fognak tenni:

Énekeljetek az Úrnak új éneket! A föld határáig dicséretét! [Ézsaiás 42:10]

Ez a kijelentés, az „új ének” az új törvényt jelenti, az Istenszolgálat új módját. Ez pontosan az, amit az iszlám képvisel. Az új énekre helyezi a hangsúlyt, ami Isten dicséretét zengi az egész földön. A Korán a következő kijelentéssel kezdődik: „Hála Istennek, a világok Urának”, és ezt recitálják a muszlimok az imában az egész világon.

Vannak olyan keresztények, akik szerint az Ézsaiás könyvében található prófécia Jézusról szól. Amikor elemezzük Jézus életét, ahogy az Újtestamentum bemutatja, láthatjuk, hogy ez nem lehetséges. Az új ének nem szólhat Jézusról, mert ő nem új törvényt hozott, hanem Mózes már meglévő törvényét erősítette meg. Máté evangéliuma szerint Jézus azt mondta:

Ne gondoljátok, hogy megszüntetni jöttem a törvényt vagy a prófétákat. Nem megszüntetni jöttem, hanem teljessé tenni. [Máté 5:17]

Jézus Mózes törvényének engedelmeskedett és azt követte egész életében. Nem új éneket énekelt, hanem ugyanazt, mint Mózes: a Tórát.

Mi több, Jézus tanítványai is Mózes törvényét követték Jézus eltávozása után. Az Apostolok Cselekedetei elmondja nekünk, hogy a tanítványok a Tórában keresték az útmutatást:

Mert Mózesnek (a törvényének) ősi nemzedékek óta hirdetői vannak a városokban [Apostolok Cselekedetei 15:21]

 

 

 

Kihez küldetett?

 

Az Ézsaiás könyvében Isten hangsúlyozza az eljövendő személy univerzális küldetését azáltal, hogy azt mondja:

és népnek szövetségévé teszlek, pogányoknak világosságává. [Ézsaiás 42:6] (Károli Gáspár Bibliafordítása. A SzIT fordításban „pogányok” helyett „nemzetek” szerepel. Az angol fordításban „gentile” azaz „goj” szerepel. – a ford.)

A goj azt jelentik: nem zsidó. A Korán megerősíti, hogy Mohamed Próféta (béke legyen vele) az egész világhoz jött: zsidókhoz és gojokhoz egyaránt. A Koránban Isten elmondja:

„Az emberiség egészéhez küldtünk el téged, hogy az örömhír hozója és intő légy! De a legtöbb ember nem fogja ezt fel ésszel.” [Korán 34:28]

Az Ézsaiás könyvében lévő vers nem szólhat Jézusról, mert Máté Evangéliumában Jézus azt mondta:

Küldetésem csak Izrael házának elveszett juhaihoz szól. [Máté 15:24]

Ézsaiásnál Isten azt mondja:

A vakokat oly úton vezetem, a melyet nem ismernek, járatom őket oly ösvényeken, a melyeket nem tudnak [Ézsaiás 42:16] (KG)

A pogány arabokra Mohamed Próféta idején tökéletesen illik ez a leírás, mert hozzájuk nem küldetett küldött Mohamed előtt. A Korán tanúsítja ezt: Isten azt mondja, hogy Mohamed azokhoz lett küldve, akik:

„… intsél egy olyan népet, amelyhez még előtted nem érkezett intő.” [Korán 32:3]

Az Ézsaiás könyvében lévő vers ezért nem szólhat Jézusról, mert az ő népe, az izraeliták már megkapták a Tórát, és számos prófétát Istentől. Itt van néhány próféta, akik az izraelitákhoz küldettek, Jézusig:

Mózes, Áron, Józsué, Sámuel, Nátán, Dávid, Salamon, Mikeás, Hóseás (Ozeás), Ámós, Illés, Elizeus, Jónás, Ézsaiás (Izajás), Joel, Habakkuk, Zofóniás, Jeremiás, Ezékiel, Dániel, Aggeus, Zakariás, Malakiás, Jézus

Az Ézsaiás könyvében Isten hangsúlyozza, hogy ez a különleges személy a következőkhöz lesz elküldve:

akik a bálványokban bíznak… akik így szólnak öntött szobraikhoz: ti vagytok a mi isteneink. [Ézsaiás 42:17]

Arábia egész területén Mohamed prófétasága kezdetén bálványokat imádtak.

Ez ismét nem utalhat Jézusra, mert népe, az izraeliták egyistenhívők voltak, nem bálványimádók.

Emellett Jézus kifejezetten elmondta a tanítványainak, hogy maradjanak távol a bálványimádó gojoktól, ez a pontos ellentéte az Ézsaiás próféciájában olvasottaknak. Máté Evangéliuma elmondja nekünk:

A pogányokhoz vivő utakra ne térjetek rá… [Máté 10:5]

 

Egy harcos, aki megküzd Isten ellenségeivel

 

Az Ézsaiás könyvében Isten kijelenti, hogy ez a különleges személy harcos lesz, aki:

kivonul, mint a hős, haragja fellobban, mint a harcosé. Felrivall, csatakiáltást hallat, úgy vonul ki férfiként ellenségei ellen. [Ézsaiás 42:13]

A történelem folyamán Isten mindig szigorúan leszámolt azokkal, akikhez elküldte útmutatását, de akik ragaszkodtak a hitetlenséghez. Mohamed Próféta (béke legyen vele) sok harcban kellett, hogy részt vegyen Isten bálványimádó ellenségei ellen, és végül győzedelmeskedett felettük.

Ha összehasonlítjuk Jézussal, ő nem győzte le ellenségeit, akik a keresztények szerint keresztre feszítették őt. Jézust nem érdekelte a harc, ő nem volt harcos, hanem békés ember volt az Újtestamentum szerint. Azt mondta:

Aki kardot ragad, az kard által vész el. [Máté 26:52]

És:

Az én országom nem ebből a világból való. Ha ebből a világból volna országom, harcra kelnének szolgáim [János 18:36]

 

Mit fog elérni?

 

Az Ézsaiás könyvében Isten felsorolja e különleges személy eredményeit. A legfontosabb ezek közül, hogy a bálványimádók:

meghátrálnak és szégyent vallanak. [Ézsaiás 42:17]

Mohamed próféta nemcsak meghódította Mekkát, Arábia pogány fővárosát, hanem élete végére, prófétasága összesen 23 rövid éve alatt egész Arábia elhagyta a bálványimádást és Ábrahám Egy Igaz Istenét imádta.

Ez nem utalhat Jézusra, mert Jézus után még évszázadokig a keresztények voltak megalázva és elnyomva. A bálványimádó Római Birodalom üldözte őket. Jézus néhány apostolát, Pétert és Pált ki is végezték. A keresztényeket megkínozták és oroszlánok eledelévé tették.

 

 

 

Figyelmeztetés Istentől

 

Végül Ézsaiás egy Istentől való emlékeztetéssel zárja a könyvét:

Süketek, halljatok! Ti vakok, nézzetek ide és lássatok!... Sok mindent láttál, de nem figyeltél oda, a füled nyitva volt, mégse hallottál… Ki hallja meg közületek, ki figyel föl rá és gondol a jövővel? [Ézsaiás 42:18-23]

Világos, hogy a „süketek és vakok”, akikről Isten e versben beszél azok, akik elutasítják Mohamed prófétát, béke legyen vele. Ki az közületek, aki hallgat Istenre és elismeri őt, ki fog „hallgatni” és „jól figyelni az eljövendő időben”?

 

 

 

Néhány gyakori ellenérv cáfolata

 

Vannak olyan keresztények, akik ellenezhetik azt, hogy a muszlimok a Bibliát használják Mohamed próféta (blv) támogatására, mert, hogy mi azt is mondjuk, hogy a Bibliát megváltoztatták. Nem lehet tehát bizonyíték az, ami hiteltelen.

Mohamed (blv) prófétaságának legfontosabb bizonyítéka a Korán csodája, amelyet Isten nyilatkoztatott ki számára Gábriel angyal által. A Mindenható Isten a zsidókhoz és a keresztényekhez való könyörületében (akikről a Korán tiszteletteljesen, mint a Könyv Népei, beszél), további bizonyítékokat adott az embereknek e prófétaságról. Ahogy ez a kiskönyv megmutatta, ezt az ő írásaikban meg lehet találni, mint például Ézsaiás könyvében.

Meg kell jegyeznünk, hogy a muszlimok hite szerint sok próféta, mint például Mózes és Jézus (béke legyen velük) kinyilatkoztatást kaptak Istentől. Bár igaz, hogy nem az egész ma létező Biblia Isten eredeti szava, amit a számos különböző Biblia változat léte igazol, a muszlimok nem kételkednek abban, hogy Mohamedet (blv) említi a Biblia, mert Isten azt mondta a Koránban:

„… a könyörületem mindent átfog. Azoknak írom azt meg, akik istenfélők és megadják a szegény-adót és akik hisznek a Mi Jeleinkben. Akik követik a Küldöttet, az írástudatlan Prófétát, akit megtalálnak maguknál, a Tórában és az Evangéliumban megírva.” [Korán 7:156-157]

A Korán egyik neve „Al-Furkán”, ami azt jelenti: a kritérium igazság és hamisság között, és mint ilyen, a Korán képviseli az igazság végső fennhatóságát. Ez a legmegbízhatóbb ma létező vallási könyv, ami hibátlan megőrzöttségének köszönhető. A Holt-tengeri Tekercsek felfedezésének köszönhetően tudjuk, hogy szöveghűség tekintetében az Ézsaiás könyve talán a leghitelesebb az egész Ótestamentumban. A Holt-tengeri Tekercseket 1946 és 1956 között fedezték fel egy barlangban a Holt-tenger közelében Jordániában. A szövegek nagy vallási jelentőséggel bírnak, mert közöttük vannak az Ószövetség legrégebbi kéziratai Kr. e. 408-ból. Sok kézirat töredékes, Ézsaiás könyve azonban teljes egészében megtalálható, és azonosnak tekinthető azzal, amit ma találhatunk Ézsaiás könyvében, ezért hitelesen idézhetünk belőle.

Tehát összegezve: a mai Biblia egészében nem hiteles, de Ézsaiás könyve hiteles. Az olvasók elgondolkodhatnak rajta, hogy az Ótestamentum összes könyve közül miért Ézsaiás könyve maradt megőrizve, amely egyértelmű próféciát tartalmaz Mohamed prófétáról. Talán Isten ezt egy jelnek szánta az emberiség számára.

 

 

 

Következtetés

 

E könyvecske részletesen elemezte Ézsaiás könyve 42. fejezetét, amely az Ószövetségben található, és amely világosan megjövendöli Mohamed próféta eljövetelét (blv). Sok keresztény és zsidó elfogadta az iszlámot (az iszlám szó szerint azt jelenti: „Istennek való alávetés”) azáltal, hogy felismerte Mohamedet (blv) a Bibliából. Egyikük a korábbi pap, David Benjamin Keldani, a „Mohamed a Bibliában” című könyv szerzője.

„Emlékeztetnem kell a keresztényeket, hogy hacsak nem hisznek Isten abszolút egységében, és nem utasítják el a három személyben való hitet, akkor nem az igaz Istenben hisznek. (…) Az Ótestamentum és a Korán elítéli a három személyes Isten hittételét. Az Újtestamentum sem védi meg, és még ha tartalmaz is erre vonatkozó utalásokat, ez nem hitelt érdemlő, mivel nem maga Krisztus írta, nem abban a nyelvezetben, ahogy ő beszélt, és nem létezett mai formájában az utána lévő második századig.”  David Benjamin Keldani (1867-1940)

Miután egyértelműen bemutattuk, hogy Mohamed prófétát (blv) említi a Biblia, következő lépésként hívunk titeket, hogy ismerjétek meg az iszlámot, olvassátok el Korán fordítását és tanulmányozzátok Mohamed (blv) személyiségét. Sokan ragaszkodnak vallási identitásukhoz és nem akarnak megismerni más vallásokat. Az iszlám azonban nem egy másik vallás: ugyanaz a lényegi üzenete, az egyistenhit, amit Mózes, Jézus és Ábrahám hirdetett (béke legyen velük). Ez annak az üzenetnek a végső formája, amelyet Isten századokon át küldött az embereknek.

A vezetés Istentől jön. Kérjük Istent, hogy vezessen minket és titeket. Isten békéje és áldásai legyen veletek mindörökké.

 

 

 

Referenciák

  1. Paul J. Achtemeier, Harper’s Bibliai Szótár, San Francisco: Harper and Row, 1985.
  2. Charles Foster, Arábia történelmi földrajza, P. 130
  3. Salo Baron, A zsidók társadalmi- és vallástörténete. XVI. Fejezet: Az iszlám előtti világ. Válogatás
  4. Maxime Rodinson, Mohamed, (Pelican, London, 1973), p.143, Ibn Hisám szíráját idézve.
  5. Greg Doudna, A tekercsek kormeghatározása radiokarbon analízissel.
  6. Lásd: “A nagy Ézsaiás-tekercs” online: http://dss.collections.imj.org.il/isaiah
  7. David Benjamin Keldani, Mohamed a világ vallásos irodalmában